Badania i Rozwój
CyberBEAM
Projekt „System oceny i certyfikacji cyberbezpieczeństwa – lekkie programy certyfikacji” finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu CyberSecIdent – „Cyberbezpieczeństwo i eTożsamość”. Projekt jest realizowany w konsorcjum składającym się z NASK-PIB i Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG.
Firma Bezpieczna Cyfrowo
Rozwój kompetencji cyfrowych wśród polskich przedsiębiorców, podniesienie poziomu ochrony w sektorze MŚP i stabilności obrotu gospodarczego w kraju, a także upowszechnienie i wdrożenie nowego standardu cyberbezpieczeństwa w firmach – to tylko niektóre korzyści z programu Firma Bezpieczna Cyfrowo. Właśnie ruszył jego pilotaż.
Eksperymentalna Platforma Walidacji
Eksperymentalna platforma do automatycznej weryfikacji i walidacji algorytmów i protokołów kryptograficznych (EPW).
Eksperymentalna Platforma EPW ma pozwolić na przeprowadzenie oceny zgodności z wymaganiami normy EN-ISO/IEC 19790:2018 Security requirements for cryptographic modules, z rozszerzeniem na testy przyjęte w dokumencie SOG-IS Crypto Evaluation Scheme Agreed Cryptographic Mechanisms, dla modułów kryptograficznych realizowanych w postaci komponentów programowych albo sprzętowo-programowych.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Krajowego NCBiR „Cyberbezpieczeństwo i eTożsamość”.
OptoKrypt
Technologie optyczne kryptologii kwantowej do ochrony danych w sieciach teleinformatycznych (OptoKrypt).
Celem projektu jest opracowanie nowoczesnych technologii optycznej kryptologii kwantowej do ochrony wymiany danych w sieciach teleinformatycznych, służących bezpieczeństwu i obronności Państwa. Architektura proponowanych rozwiązań obejmuje opracowanie układu Kwantowego Generatora Liczb Losowych (KGLL), narodowego Systemu Dystrybucji Klucza Kwantowego (SDKK) oraz Systemu Optycznego Kodowania Fazowego (SOKF). Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu na rzecz obronności i bezpieczeństwa Państwa pn. „Rozwój nowoczesnych, przełomowych technologii służących bezpieczeństwu i obronności Państwa” pk. „SZAFIR”.
Zakończone
KSO3C (Zakończony)
Krajowy schemat oceny i certyfikacji bezpieczeństwa oraz prywatności produktów i systemów IT zgodny z Common Criteria
Projekt rozpoczął się w marcu 2018 z terminem zakończenia 3 lata. W skład konsorcjum realizującego projekt wchodzą trzy jednostki naukowe: NASK-PIB, Instytut Łączności-PIB oraz Instytut Technik Innowacyjnych EMAG. W ramach projektu powstanie skuteczny system oceny i certyfikacji bezpieczeństwa i prywatności produktów i usług teleinformatycznych, m.in. w odpowiedzi na wspomnianą inicjatywę Komisji Europejskiej. Projekt został zakończony w czerwcu 2022r.